Dobór repertuaru na ślub

Momentami, w których może zabrzmieć muzyka, poza częściami stałymi występującymi podczas liturgii zaślubin, są:

– wejście Pary Młodej do kościoła,
– rozpoczęcie Mszy,
– Psalm,
– podpisywanie dokumentów (jeśli jest podczas ceremonii),
– Ofiarowanie,
– Komunia i Dziękczynienie,
– modlitwa przed obrazem Matki Boskiej,
– wyjście Pary Młodej.

Na wejście Pary Młodej do kościoła grywany jest najczęściej Marsz Wagnera, kompozycja podkreślająca uroczysty charakter Mszy. Doskonale brzmi ona w kameralnej obsadzie, bądź zagrana na organach. Często jednak pytacie, czym można go zastąpić – każdy bowiem ma inny gust. Zatem równie dobrym wyborem może być Aria na strunie G Bacha, Kanon Pachelbela albo Largo Haendla ze względu na swój dostojny, „kroczący” charakter.

Podczas rozpoczęcia Mszy powinna zabrzmieć pieśń najlepiej taka, aby cała wspólnota znajdująca się w kościele mogła ją zaśpiewać. Nie zawsze jednak jest na to czas i często zdarza się, że kompozycja grana podczas wejścia Pary Młodej okazuje się być równocześnie utworem na rozpoczęcie ceremonii. Często doradzamy, aby wejście odbyło się minutę/dwie przed ustaloną godziną ślubu, aby wszystko miało swój idealny porządek.

Następnie jest miejsce na Psalm – zaśpiewany przez dobrą wokalistkę na pewno podniesie jakość oprawy muzycznej.

Ofiarowanie jest bardzo podniosłym momentem podczas Mszy Świętej. Warto, aby wypełniła je pieśń śpiewana całą wspólnotą. Pięknie w tej roli sprawdza się utwór Czego chcesz od nas Panie napisana do wiersza Jana Kochanowskiego. W tym momencie dozwolona jest także muzyka instrumentalna, zgodnie z Instrukcją Konferencji Episkopatu Polski. Zatem dobrze sprawdzi się klasyczna, lecz nie za długa kompozycja.

Podpisywanie dokumentów to dość krótki moment przeznaczony na muzykę, tutaj doskonale pasuje Obój Gabriela Morricone zarówno ze względu na to, że jest króciutki, ale też przez swoje wyjątkowe piękno. Naszą ulubioną jest jego wersja na trio smyczkowe w naszym autorskim opracowaniu :). Często na ten moment wybierana jest przez Pary także Aria Bacha. Warto uzgodnić wcześniej z księdzem, kiedy ten moment następuje, gdyż często zdarza się, że Młodzi podpisują dokumenty przed ślubem, a naszym zdaniem może stać się urokliwą częścią Mszy.

Komunia i Dziękczynienie są to kulminacyjne części liturgii eucharystycznej. Na ten moment  potrzebne są dwa utwory poważne, pełne dostojeństwa. Najpiękniej jest jeden utwór wykonać wokalno-instrumentalnie, zaś drugi instrumentalnie dla utrzymania dramaturgii i skupienia. Pieśń eucharystyczna powinna być zatwierdzona przez władzę kościelną, ale zapewniamy – jest mnóstwo przepięknych utworów! Świetnie pasuje na przykład Witaj pokarmie, Kto spożywa moje Ciało itp.

Modlitwa przed obrazem Najświętszej Maryi Panny to czas na kompozycję Maryjną. Serdecznie polecamy szereg Ave Marii: Gounoda, Lorenca, Schuberta albo Cacciniego. Ponadto istnieje kilka pieśni Maryjnych, gdyby żaden z powyższych utworów nie przypadł Wam do gustu. Mogą być one wykonane w czterech wersjach: z wokalistką i organami, ze skrzypcami i organami, z wokalistką i zespołem albo zaaranżowana instrumentalnie.

Na wyjście oczywiście niezastąpiony Marsz Mendelssohna, hucznie brzmi on zagrany na organach, zaś kameralnie w wykonaniu zespołu instrumentalnego.

Jeśli jesteście zainteresowani ustaleniami Komisji Episkopatu Polski o muzyce kościelnej podajemy Wam link TUTAJ.