Muzyka podczas ślubu kościelnego

Ślub kościelny to prawdopodobnie jedna z najpiękniejszych uroczystości. Dwoje ludzi ślubujących sobie bezinteresowną miłość w obliczu Boga przy towarzyszeniu najbliższych. Czy można sobie wyobrazić coś piękniejszego?

 

Najlepszym sposobem na podkreślenie tej wyjątkowej atmosfery jest oczywiście muzyka. Jak ją dobrać, aby pięknie dopełniła uroczystość? Decydujące są trzy elementy:

– dobór instrumentów,
– poziom wykonawczy zespołu,
– wybór repertuaru.

Organy są zawsze najlepszym wyborem, nic nie brzmi tak dobrze na zakończenie ślubu jak Marsz Mendelssohna wykonany z polotem przez sprawnego organistę. Większość parafii ma dyżurnego muzyka. Przed uroczystością warto posłuchać jak gra organista w Waszym kościele. Jeżeli satysfakcjonuje Was jego gra, warto się z nim umówić i zdać na jego doświadczenie przy doborze repertuaru.

Czas na…

… smyczki. To kolejny doskonały wybór. Instrumenty smyczkowe posiadają szlachetną, ciepłą barwę, która pięknie wkomponowuje się w niecodzienną atmosferę. Lecz uwaga, tylko te najlepsze! Przy selekcji muzyków – solisty, tria, kwartetu należy bardzo krytycznie posłuchać ich nagrań. Czy brzmią spójnie, czy są zgrani, czy ich gra nie sprawia wrażenia chaotycznej, a nie harmonijnej? Wykształcenie wyższe członków zespołu może dać nam gwarancję jego jakości.

Kiedy może zabrzmieć muzyka?

Można wyszczególnić kilka momentów w liturgii, podczas których muzyka może podkreślić doniosłość wydarzenia. Są to:

– wejście Pary Młodej do kościoła,
– rozpoczęcie Mszy,
– Psalm,
– Ofiarowanie,
– podpisywanie dokumentów (jeśli jest podczas ceremonii),
– Komunia i Dziękczynienie,
– modlitwa przed obrazem,
– wyjście Pary Młodej.

Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się więcej o doborze repertuaru na ślub zapraszamy do przeczytania kolejnego z serii naszych artykułów.